Nemojte brati školjke blizu mjesta na kojima se izlijevaju otpadne vode ili kanalizacija i samo berite one koje su žive: ako se dagnja zatvori pošto je nježno malo rastvorite, znači da je živa, a ako je otvorena ili ako se lako otvara, bacite je.
Pripremanje
Kad kupujete dagnje, provjerite jesu li žive i svježe – izbjegavajte razbijene ili napukle školjke. Izribajte ih krutom četkom u hladnoj, posoljenoj vodi kako biste odstranili pijesak. Potom oštrim nožem ostružite tamne vlaknaste nakupine na školjkama.
Kuhanje
1. Kuhajte dagnje u velikoj posudi s dubokim dnom u 15 mm vode ili bijeloga vina te s nešto kosanoga peršina i češnjaka.
2. Kuhajte poklopljene oko 5 minuta dok se školjke ne rastvore. Odbacite one koje ostanu zatvorene. Skinite posudu s vatre, perforiranom žlicom izvadite dagnje i sa svake odstranite polovicu školjke.
3. Održavajte dagnje toplima pod toplom krpom dok kroz komad muslina ne procijedite tekućinu u kojoj su se kuhale. Poslužite dagnje prelivene tekućinom u kojoj su se kuhale uz crni ili integralni kruh.
Juha od dagnji
1. Na jakoj vatri 6 minuta u vodi kuhajte 2,5 litre dagnji. Iscijedite vodu u manju posudu.
2. Propržite 2x žlice zobenoga brašna na grilu srednje jačine, sve dok ne postane zlatnosmeđe.
3. U posudi zagrijte 15 g maslaca i na njemu ispirjajte dvije sitno kosane ljutike dok ne postanu staklaste. Dodajte dagnje i oko pola litre mlijeka pa zagrijte tako da ne zakuha.
4. Zakuhajte vodu u kojoj su se kuhale dagnje i dodajte zobeno brašno. Dobro promiješajte i dodajte juhi onako uzavrelo. Začinite, posipajte peršinom i poslužite.