Jedan od velikih problema današnjeg čovjeka jest nepravilno disanje, odnosno korištenje svega 30 do 40 posto kapaciteta pluća. Zbog toga se javljaju mnoge bolesti kao i gubitak energije i životnog poleta.
Osvijestite svoje disanje i naučite osnovne tehnike disanja
Disanje je aktivnost o kojoj uglavnom ne razmišljamo. Kada bismo obratili pozornost, uvidjeli bismo kako dišemo dublje i sporije kad smo opušteni, a brže kad smo uzbuđeni. Pokušajte osvijestiti svoje disanje i naučiti osnovne tehnike disanja.
Tijekom dana, pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti i prilikom odmora, obratite pažnju na vlastiti dah. Uočit ćete kako se okretanjem svjesnosti prema unutra dah opušta i produbljuje. Pokušajte utvrditi pomiče li vam se pri disanju trbuh ili prsni koš. Idealno je disanje kombinacija tzv. trbušnog i prsnog disanja, pri čemu se koristi čitav kapacitet pluća. Redovitim osvještavanjem i vježbanjem daha, ispravno disanje može s vremenom postati navika.
Pomoću različitih vježbi disanja omogućava se optimalan rad endokrinog, živčanog i probavnog sustava kao i psiho-fizička stabilnost. Tehnike disanja omogućuju ljudima da na potpuno prirodan način postignu duboki odmor i uklone nagomilane napetosti u tijelu i umu.
Primjer jednostavne vježbe
Postoje brojne tehnike disanja, od onih jednostavnijih koje možete savladati sami, do vrlo složenih koje obučavaju učitelji različitih sustava joge i drugih tehnika diljem svijeta.
Najjednostavnija od njih je tehnika potpunog dubokog disanja. Izvodi se u uspravnom sjedećem položaju. Diše se duboko cijelim trbuhom, srednjim dijelom prsnog koša i zatim gornjim dijelom. Vježba se izvodi opušteno i bez naprezanja. Pri udahu trbuh se polako izboči prema van, a pri izdahu vraća prema kralježnici.
Ovakvo disanje blago masira unutarnje organe, potiče probavu, regulira rad bubrega, opušta nas i snižava krvni tlak. Udisanjem što veće količine zraka tijekom nekoliko minuta izvođenja ove vježbe, tijelo opskrbljujemo većom količinom dragocjenog kisika, a time i većom količinom energije.
Izvođenje vježbi disanja u prirodi, ispod drveta ili uz vodu osobito blagotvorno djeluju na našu vitalnost i energiju. Zrak je na ovim mjestima posebno nabijen tzv. negativnim ionima koji na ljudski organizam imaju pozitivne učinke.
Disanje punim plućima u prirodnom okružju djeluje i na oslobađanje hormona sreće te u nama budi zaspali urođeni osjećaj povezanosti s prirodom.