Stoga se može činiti neobičnim kad Google mape prikažu vašu stvarnu lokaciju, a ne lokaciju koju VPN aplikacija koristi. Za Google pretraživanja može prikazati rezultate na vašem stvarnom jeziku i vašoj stvarnoj lokaciji umjesto lokacije koju VPN aplikacija koristi.
Zašto Google zna vašu stvarnu lokaciju?
Odgovor je jednostavan, zato što za razliku od većine web stranica i aplikacija, Google ne koristi samo vašu IP adresu za određivanje vaše lokacije. U njihovom je interesu da to čine kako bi vam nastavili posluživati prilagođene oglase i ostvarili što bolji prihod od istih.
To ne znači da ne biste trebali koristiti VPN. Upravo suprotno, trebali biste nastaviti koristiti VPN, bez obzira što Google i dalje može znati vašu lokaciju. Prikrivanje lokacije uz VPN aplikaciju i vaše IP adrese, smanjuje ono što Google zna o vama. Štoviše, i dalje se čini da ste na lokaciji VPN poslužitelja skoro svim drugim stranicama, a vaša internetska veza ostaje šifrirana kako bi vas što bolje zaštitila.
Zašto Google zna vašu pravu lokaciju s uključenim VPN-om
1 – GPS u vašem mobitelu ili uređaju
Postoji velika vjerojatnost da Google zna vašu stvarnu lokaciju putem GPS funkcije na vašem telefonu ili tabletu. GPS je vjerojatno omogućen na vašem uređaju kako bi Google Maps ili drugi alati za mapiranje mogli funkcionirati, prateći vaše pokrete cijelo vrijeme, osim ako ga ne isključite. Prikrivanje lokacije uz VPN aplikaciju bit će djelomično zbog uključenog GPS-a koji sadrži upravo te geoinformacije.
2 – Wi-Fi lokacijsko praćenje
Google koristi geolokacijski sustav pod nazivom Wi-Fi lokacijsko praćenje kako bi odredio vašu lokaciju. Ova je metoda slična korištenju GPS-a, ali umjesto oslanjanja na satelite, koristi Wi-Fi mreže i pristupne točke za točno određivanje vaše lokacije.
Također, Google ima bazu podataka postojećih svjetskih Wi-Fi mreža i pristupnih točaka—koje koristi za triangulaciju vaše lokacije mjerenjem jačine signala Wi-Fi mreža koje skenirate na svom uređaju, sve dok imate uključen Wi-Fi. To znači da čak ne morate biti povezani na Wi-Fi mrežu da bi Google znao vašu lokaciju.
3 – Spremljeni “cookie” na vašem uređaju
Kolačići su datoteke koje web-mjesta pohranjuju na vaš uređaj radi bilježenja podataka o vašim posjetima radi informiranja o budućim posjetima. Oni pohranjuju ne samo osnovne informacije poput vaših prijava i postavki računa, već i pojedinosti o vašoj lokaciji, što bi moglo pomoći Googleu da sazna gdje se nalazite.
4 – Vaš Google profil
Imate li Google račun? Odgovor je vjerojatno da. Velike su šanse da tiho odaje vašu lokaciju Googleu na brojne načine:
- Jeste li se povezali s VPN-om kada ste se prijavili za svoj Google račun? Ako ne, moguće je da Google već ima informacije o tome gdje se nalazite, na temelju vaše lokacije od kuda ste se prijavili.
- Jeste li prijavljeni na svoj Google račun na svom uređaju? Ako jeste, nekoliko pretraživanja lokalnih poduzeća ili restorana može pomoći Google-u da zaključi da živite u istoj regiji.
- Možda ste već postavili kućnu i poslovnu adresu na Google kartama.
- Google je već imao povijest vaših prošlih lokacija prije nego što ste počeli koristiti VPN.
- Vaša povijest lokacija je upaljena.
Znači li to da vaš VPN ne radi?
Nikako. Vaš VPN mogao bi ispravno raditi kako bi vaš promet ostao privatan uz jaku enkripciju i drugačiju IP adresu, što ne samo da vas otežava pratiti, nego i sakriva vašu pravu lokaciju.
Međutim, korištenje GPS-a u Google kartama znači da može točno pratiti vaše kretanje iako imate drugu IP adresu. Ako, na primjer, pokušate koristiti Google karte na svom računalu (koja ne nudi GPS), vjerojatno će misliti da ste na svojoj VPN lokaciji.
Što se tiče ostalih Googleovih usluga, tvrtka prati vaš račun na razne druge načine. To znači da je relativno teško prevariti Google u vezi vaše lokacije, pogotovo kada ste prijavljeni sa svojim Google računom.
Kako spriječiti Google da sazna vašu stvarnu lokaciju?
Iako postoje pitanja o tome je li moguće potpuno spriječiti Google da otkrije vašu stvarnu lokaciju, možete poduzeti određene mjere kako biste im otežali praćenje. Prikrivanje lokacije uz VPN aplikaciju jedan je od načina, ali ne daje potpuno prekirvanje.
1 – Ostanite odjavljeni s Googlea kad god je to moguće
Osim što se u potpunosti klonite Googleovih usluga ili interneta, u najmanju ruku možete ostati odjavljeni sa svog Google računa kada koristite njegovu tražilicu, karte itd.
2 – Isključite GPS na svom telefonu
Kako biste spriječili da Google Maps odredi vašu lokaciju, isključite GPS usluge na svom telefonu. Google karte ostaju funkcionalne za pronalaženje mjesta, pregled ulica i većinu drugih upotreba, ali nećete moći točno vidjeti gdje se nalazite na karti ili slijediti upute za vožnju.
Android
- Dvaput prijeđite prstom prema dolje od vrha zaslona.
- Dodirnite Locations da biste je isključili.
iPhone
- Idite na Settings > Privacy> Locations Services.
- Ugasite Location Services.
3 – Isključite određene postavke na svom Google računu
Još se ne želite odreći Googlea? To ovisi o vama. Ako se planirate držati toga samo malo dulje, trebali biste u najmanju ruku isključiti nekoliko postavki koje mogu odavati vašu stvarnu lokaciju Google-u.
Isključite Povijest lokacije i Aktivnost na webu i aplikaciji
Vaš Google račun ima dvije postavke—a to su Povijest lokacije i Aktivnost na webu i aplikaciji—koje možete prilagoditi ako želite da se vaše lokacije pohranjuju i prate. Kada su omogućene, ove postavke mogu otkriti vašu stvarnu lokaciju.
Prvo i najvažnije, značajka Povijest lokacije pohranjuje sva mjesta na kojima ste bili, s datumima i vremenskim oznakama. Isključimo Povijest lokacije:
- Idite na My Activity.
- Odaberite Location history.
- Odaberite Turn off > Pause.
Ali samo isključivanje Povijesti lokacije nije dovoljno. Aktivnost na webu i aplikaciji također sprema vaše podatke i aktivnosti na mreži, uključujući vašu lokaciju, na Googleovim web-lokacijama i aplikacijama, stoga je najbolje da onemogućite i aktivnost na webu i aplikaciji.
- Idite na My Activity.
- Odaberite Web & App Activity.
- Odaberite Turn off > Pause.
Isključite dijeljenje lokacije s web stranicama u pregledniku Google Chrome
Kada omogućite dijeljenje lokacije s web stranicama, Chrome šalje informacije Googleovim uslugama lokacije kako bi dobio procjenu vašeg boravišta i podijelio te informacije s web stranicama koje posjećujete. To je samo još jedan način da Google prikupi informacije o vašoj stvarnoj lokaciji. Isključimo dijeljenje lokacije u pregledniku Chrome—i na vašem stolnom računalu i na mobilnom uređaju—da vaša lokacija ostane privatna.
ISKLJUČITE DIJELJENJE LOKACIJE U CHROMEU NA RAČUNALU
- U Chromeu, idite na Site settings.
- Odaberite Location.
- Odaberite Don’t allow sites to see your location.
ISKLJUČITE DIJELJENJE LOKACIJE U CHROMEU NA MOBITELU
- U Chromeu, stisnite na ikonu tri točkice u gornjem desnom kutu.
- Stisnite Settings > Site settings > Location.
- Isključite Location.
4 – Koristite alternativne usluge (koje nisu Googleove).
Iako je najpopularnija tražilica, Google je poznat kao jedna od tražilica koja najmanje poštuje privatnost i prikuplja mnogo informacija o svojim korisnicima. To između ostalog uključuje vašu povijest lokacije, ponašanje pregledavanja, povijest pretraživanja. Kako biste smanjili ono što Google zna o vama, koristite tražilicu koja poštuje privatnost kao što je DuckDuckGo.
Volimo vam donositi nove sadržaje i vjerujemo da će vam pomoći da budete sigurniji na internetu. Podijelite ovaj članak sa svojim prijateljima. hide.me VPN pruža naprednu online sigurnost i čuva vašu online privatnost šifriranjem podataka, bez obzira jeste li kod kuće, na poslu ili negdje u javnosti.
hide.me VPN štiti vaše podatake od 2012.! Vratite svoju slobodu i online sigurnost uz našu aplikaciju: