Dok vlade diljem svijeta pojačavaju masovni nadzor vlastitih građana, potraga za internetskom privatnošću potaknula je mnoge ljude na korištenje VPN aplikacija. Godišnje istraživanje o korištenju VPN-a iz 2021. pokazuje da je 85% odraslih korisnika interneta svjesno VPN-a i onoga što VPN pruža. Taj podatak predstavlja porast u odnosu na 72% u 2020. Budući da je VPN nezamjenjiv alat za zaštitu vaše privatnosti na internetu, važno je odabrati onaj najbolji.
U ovom ćemo članku pogledati razloge zbog kojih biste trebali koristiti VPN i čimbenike koje treba uzeti u obzir pri odabiru VPN-a.
Zašto koristiti VPN?
Virtualna privatna mreža (engl. Virtual Private Network) odnosi se na skup tehnologija čiji je cilj povećati vašu privatnost i sigurnost na mreži. VPN radi tako da šifrira i usmjerava vaš internetski promet kroz siguran tunel, na način da sprječava vašeg pružatelja internetskih usluga da prati vašu mrežnu aktivnost i web stranicu koju posjećujete.
VPN vam također omogućuje sljedeće:
- Zaobići geo-ograničeni sadržaj i web stranice.
- Korištenje javnih Wi-Fi mreža sigurno
- Maskira vašu lokaciju i IP adresu
- Izbjegava cenzuru i nadzor sa strane vlade
- Pristupite bibliotekama za streaming širom svijeta
- Koristite P2P usluge dijeljenja datoteka kao što je BitTorrent
Čimbenici koje treba uzeti u obzir prilikom odabira VPN-a
Iako postoji mnogo VPN-ova na tržištu, nisu svi stvoreni jednako i vaša privatnost nije nužno zaštićena samo zato što koristite VPN. Trebali biste odabrati samo VPN koji je privatan, pouzdan i siguran. Ovo su čimbenici na koje trebate paziti kada procjenjujete VPN.
1 – No-logs politika
No-logs politika trebala bi biti prvi uvjet koji trebate uzeti u obzir pri odabiru VPN-a. VPN s No-logs politikom ne nadzire vašu mrežnu aktivnost, što znači da ne čuva niti prikuplja informacije o tome koje web stranice posjećujete, što preuzimate ili što tražite. Sve što radite online privatno je i vašim podacima ne mogu pristupiti treće strane, poput vašeg ISP-a ili nadležnih tijela.
Prema zadanim postavkama, hide.me ne sprema vašu mrežnu aktivnost, ali također ima i mnogo sigurnosnih značajki poput Split Tunneling, Stealth Guard, Advanced IP Leak Protection, IPv6 Support, WireGuard.
2 – Pravna nadležnost
Zakonska nadležnost VPN-a diktira kako može funkcionirati i zakone kojih se mora pridržavati. Kao rezultat toga, igra ključnu ulogu u određivanju razine zaštite privatnosti koju može pružiti. Neki VPN-ovi imaju sjedište u zemljama koje su članice mreža za nadzor, kao što su sporazumi o dijeljenju obavještajnih podataka 5 Eyes ili 14 Eyes. Ako odaberete VPN sa sjedištem u tim zemljama, postoji šansa da vaša online aktivnost bude snimljena i podijeljena sa stranim vladama.
Najbolji primjer zaštite privatnosti je Švicarska jer ima rigoroznu zaštitu privatnosti kako bi zaštitila svoje građane i tvrtke. Svaki zahtjev za nadzor koji dolazi od strane vlade mora odobriti švicarski sud prije nego što postane pravno valjan.
3 – Snažni protokoli šifriranja
Sigurnost VPN-a počinje s njegovim protokolima za šifriranje. Kako tehnologija napreduje, zastarjeli protokoli šifriranja mogu predstavljati ozbiljan rizik za vašu privatnost. Međutim, još uvijek postoje enkripcijske šifre i VPN protokoli koji su izdržali test vremena:
- AES: AES je skraćenica za Advanced Encryption Standard i protkol je koji koristi američka vlada kada osigurava tajne podatke.
- ChaCha20: napredan protokol za šifriranje koji je siguran kao i AES. Koristi se u WireGuard VPN protokolu za veze velike brzine.
4 – Kompatibilnost uređaja
Trebali biste moći zaštititi svoju online aktivnost pomoću VPN-a bez obzira koji uređaj koristite, zbog čega je podrška za više platformi još jedan čimbenik koji treba uzeti u obzir. Hide.me VPN nudi aplikacije za sve glavne platforme, uključujući:
- Windows
- MacOS
- Linux
- Android
- iOS
- Amazon Fire TV
Hide.me VPN omogućuje da se sigurno, brzo i jednostavno spojite sa bilo kojeg uređaja u bilo koje vrijeme.
5 – Lokacije i broj servera
Broj poslužitelja koje VPN ima izravno utječe na to koliko prometa može podnijeti i na brzinu vaše veze. To znači da biste trebali odabrati samo VPN koji nudi velik broj servera.
Hide.me VPN ima globalnu mrežu od velikog broja poslužitelja u 40+ zemalja. Ako tražite dodatnu privatnost, hide.me koristi enkripciju do AES-256 koja štiti vaš promet i skriva ga ispod više slojeva sigurnosti. Zbog toga sve što skidate sa interneta i stavljate na internet biti će privatno i zaštićeno.
Volimo vam donositi nove sadržaje i vjerujemo da će vam pomoći da budete sigurniji na internetu. Podijelite ovaj članak sa svojim prijateljima. hide.me VPN pruža naprednu online sigurnost i čuva vašu online privatnost šifriranjem podataka, bez obzira jeste li kod kuće, na poslu ili negdje u javnosti.
hide.me VPN štiti vaše podatake od 2012.! Vratite svoju slobodu i online sigurnost uz našu aplikaciju: