Brzi prijenos informacija iz jedne u drugu moždanu polutku, ljevoruke čini efikasnijima kad im je mozak izložen višestrukom podražaju. Stručnjaci su na temelju istraživanja ustanovili da ljevoruki istodobno češće koriste obje moždane polutke. U istraživanju je mjereno u kojoj su mjeri sudionici bili spretni kad su s oftalmološke ploče trebali očitati slova u lijevom i desnom vidnom polju, što je od njih zahtijevalo korištenje obiju moždanih polutki istodobno.
ZNATE LI GOVORITI RUKAMA?
Mnogi roditelji, čija su djeca ljevaci, brinu se zbog ove pojave i pitaju treba li pokušati ispraviti tu pojavu Mnogi stručnjaci kažu: NE!
Ako je netko pravi ljevak i služi se lijevom umjesto desnom rukom, nema potrebe da se ta njegova osobina mijenja. U svijetu postoji oko 4 posto ljevaka i mnoge slavne ličnosti u prošlosti. kao što su likovni umjetnici Leonardo da Vinci i Michelangelo Buonarroti. bili su ljevaci.
Naravno, naš svijet je svijet “dešnjaka”, pa je sve oko nas podešeno za njih: brave, zavrtnji, automobili, instrumenti itd. Zato ljevaci imaju teškoće, ali ih uglavnom savladavaju bez problema.
Ne postoji nijedno jednostavno i općeprihvaćeno objašnjenje zbog čega su neki ljudi ljevaci. Evo jedne teorije: naše tijelo nije simetrično, odnosno njegove strane nisu potpuno jednake.
Desna strana lica se neznatno razlikuje od lijeve, kao što lijeva i desna noga nisu iste jačine, a jedno stopalo je obično nešto veće od drugog. Tako desna i lijeva polovica mozga ne funkcioniraju na isti način, a lijeva ima premoć nad desnom.
Moždani putevi se križaju u produženoj moždini i odatle idu na suprotne strane tijela. Tako živčani putevi desne polovice mozga odlaze u lijevu polovicu tijela i obrnuto. Kako lijeva polovica mozga ima premoć nad desnom, desna polovica tijela je sposobnija i spretnija da obavlja radnje.
Mi čitamo, pišemo, govorimo i radimo uz pomoć lijeve polovice mozga i zbog toga smo većinom dešnjaci. Međutim, ako je raspored obrnut, tako da desna polovica mozga ima premoć nad lijevom, takva osoba je ljevak.